Dezynfekcja Pomieszczeń

Polski

Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny w hodowli bydła, trzody i drobiu jest konieczne i powinno być zgodne z określonymi normami. Środki wykorzystywane w tym procesie powinny być również w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Dezynfekcja pomieszczeń dla zwierząt jest konieczna, a jej celem jest zapobieganie powstawaniu chorób zakaźnych, a w razie ich wystąpienia ograniczenie obszaru rozprzestrzeniania. Taki zabieg nie tylko zabezpiecza zwierzęta, ale również zajmujących się nimi hodowców. Należy jednak pamiętać, że proces ten powinien przebiegać zgodnie z określonymi procedurami. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich preparatów, które powinny być:

  • trwałe i aktywne po zetknięciu ze ściółką,
  • łatwe w użyciu,
  • wydajne, ze względu na regularność stosowania,
  • nie powinny tracić swoich właściwości pod wpływem temperatury,
  • nie powinny szkodzić odkażanym materiałom.

Znając podstawowe kryteria jakie powinny spełniać wybrane preparaty należy również odpowiednio przeprowadzić dezynfekcję obory, chlewni lub kurnika oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Każdy taki proces powinien składać się z kilku podstawowych elementów.

  1. Mycie pomieszczeń i sprzętu: to bardzo ważny element, który pozwala na lepsze dotarcie preparatów do wybranych powierzchni, a także usuwa drobnoustroje, dzięki czemu zwiększa skuteczność ich działania.
  2. Dokładne wysuszenie mytej powierzchni: najlepiej otworzyć drzwi oraz okna, które umożliwią dobry przepływ powietrza i sprawią, że całość szybciej wyschnie.
  3. Dezynfekcja: jej rodzaj należy dopasować do wybranej powierzchni, w ten sposób skutecznie uda się nam zwalczyć bakterie i grzyby. Co więcej, takie odkażanie pomoże również zredukować obecne w oborze drobnoustroje chorobotwórcze oraz pozytywnie wpłynie na mikroklimat pomieszczeń oraz zdrowie i formę hodowanych w danym miejscu zwierząt.

Warto pamiętać, że dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych powinna być przeprowadzana regularnie. Najlepiej wykonywać ją przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, która umożliwi usunięcie zanieczyszczeń nawet trudno dostępnych powierzchni, a następnie rozprowadzić równomiernie na powierzchni podłogi preparat dezynfekcyjny.

Ciekawą alternatywą dla odkażania chemicznego i biologicznego jest odkażanie na sucho, które jako jedyne może zostać przeprowadzone w obecności zwierząt. Ogromną zaletą tej metody jest również duża chłonność i higroskopijność preparatów. Dzięki nim powierzchnia szybciej schnie i wiązane są zapachy amoniaku i siarkowodoru.

Napisz do nas

Kontakt