Kiszonka z ziarna kukurydzy
To jedno z najpopularniejszych zbóż, które uprawiane jest na ziarno. Kukurydza ma niewielkie wymagania glebowe, a zmieniający się na przestrzeni lat klimat sprawił, że warunki uprawy tego ziarna w Polsce stały się korzystne. Nie oznacza to jednak, że jest rośliną łatwą w uprawie. Posiada bowiem duże wymagania termiczne - jest ciepłolubna, a gleba, na której rośnie musi być odpowiednio nawodniona.
Zbiory kukurydzy odbywają się w momencie jej pełnej dojrzałości. Można rozpocząć je dopiero, gdy zawartość suchej masy w ziarnie jest wyższa niż 60%. Lepiej jednak zaczekać aż sucha masa w całym ziarnie będzie stanowić 70-75% (nie powinna jednak przekraczać 75%). Po zbiorze należy poddać ją konserwacji, której można dokonać poprzez suszenie lub zakiszenie. Proces kiszenia jest tańszy niż suszenia, a co najważniejsze kukurydza zakonserwowana w ten sposób traci minimalną ilość wartości pokarmowych (4-5%). Natomiast stworzona z niej pasza jest bardziej wytrzymała i może być dłużej magazynowana.
Jakie znaczenie ma wybór ziarna?
To jakie ziarno wybierzemy ma duże znaczenie, ponieważ zbyt suche może znacznie zwiększyć rozwój mikotoksyn i grzybów, natomiast zbyt mokre - przyczynić się do nadmiernej fermentacji, a co za tym idzie zmniejszyć wartość energetyczną paszy.
Jak zakisić ziarna?
Proces ten powinien zostać przeprowadzony w ciągu 12 lub maksymalnie 24 godzin od zbioru(w zależności od panujących warunków atmosferycznych). Kukurydza może zostać poddana procesowi zakiszenia dopiero po wcześniejszym rozgnieceniu. Do jej konserwacji i przechowywania najlepiej nadają się silosy lub rękawy foliowe. Obie metody są dobre, należy jednak mieć na uwadze, że jeśli osoba zajmująca się tworzeniem kiszonki nie posiada silosów, to dużo tańszym rozwiązaniem będzie użycie rękawów.
Do karmienia jakich zwierząt może być stosowana kiszonka z kukurydzy?
Najlepiej sprawdzi się w przypadku loch oraz tuczników. Należy jednak pamiętać o zróżnicowanym sposobie żywienia, zwierzęta hodowane na ubój mogą być karmione nią przez okres tuczu. Żywienie w zależności od fazy będzie miało inne proporcje, w pierwszej fazie jest to 1 kg, natomiast w drugiej nawet do 3 kg ziarna dziennie.